چرا عبادت؟؟؟

عبادت،به معنای اظهار ذلت،عالی ترین نوع تذلل و کرنش در برار خداوند است.در اهمیت آن،همین بس که آفرینش هستی و بعثت پیامبران (عالم تکوین وتشریع)برای عبادت است.خداوند می فرماید:

«وَما خَلَقتُ والجنَّوالااِنسَ اِلاّ لِیَعبُدونِ»

هدف آفرینش هستی و جن وانس ،عبادت خداوند است.

کارنامه ی همه ی انبیا و رسالت آنان نیز،دعوت مردم به پرستش خداوند بوده است:

«وَلَقد بَعَثنا فی کُلِ اُمۀ رَسولاً اَن اعبُدُوا الله َ وَاجتَنِبُوا الطّاغُوتَ»

پس هدف از خلقت جهان و بعثت پیامبران،عبادت خدابوده است.روشت است که خدای متعال،نیازی به عبادت ما ندارد(فَاِنَّ الله غَنِّیُ عَنکُم)و سود عبادت ،به خود پرستندگان برمیگردد، همچنانکه درس خواندن شاگردان به نفع خود آنان است و سودی برای معلم ندارد.

ریشه های عبادت؟

آنچه انسان را به پرستش و بندگی خدا وادار می کند(یاباید وادار کند)اموری است،ازجمله:

 1.عظمت خدا

انسان وقتی خود را در برابر عظمت و جلال خدایی می بیند،ناخود آگاه در برابر او احساس خضوع و فروتنی می کند.آن سان که در برابر یک دانشمند و شخصیت مهم،انسان خویشتن را کوچک و ناچیز شمرده،اوراتعظیم و تکریم می کند.

2.احساس فقر و وابستگی

طبیعت انسان چنین است که وقتی خود را نیازمند و وابسته به کسی دید،در برابرش خضوع می کند.وجود ما بسته به اراده ی خداست و در همه چیز،نیازمند به اوییم. این احساس عجز و نیاز،انسان را به پرستش خدا وا می دارد.خدایی که در نهایت کمال و بی نیازی است.در بعضی احادیث است که اگر فقر و بیماری و مرگ نبود،هرگز گردن بعضی نزد خدا خم نمی شد.

3.توجه به نعمت ها

انسان،همواره در برابر برخورداری از نعمت ها ،زبان  ستایش و بندگی دارد.یادآوری نعمت های بیشمار خداوند،می تواند قوی ترین انگیزه برای توجه به خدا و عبادت او باشد.در مناجات های امامان معصوم،معمولاً ابتدا نعمت های خداوند،حتی قبل از تولد انسان،به یادآورده میشود و از این راه،محبت انسان به خدا را زنده میسازد آنگاه درخواست نیاز از او می کند.خداوند هم میفرماید:«فَلیبُدوا رَبَّ هذا اَلبَیتِ، اَلَّذی اَطمَعَهُم مِن جُوعٍ وَآمَنَهم مِن خَوفٍ».مردم پرودگار این کعبه را بپرستند،اورا که از گرسنگی سیرشان کرد و از ترس،ایمنشان نمود.در آیه ای دیگر است ،پروردگارتان را بندگی کنید،چون شما را آفرید.

4.فطرت

پرستش،جزئی از وجود و کشش فطری انسان است.این روح پرستش، که در انسان فطری است،گاهی در مسیر صحیح قرار گرفته و انسان به «خداپرستی»می رسد،گاهی انسان در سایه ی جهل یا انحراف،به پرستش سنگ و چوب و خورشید و گاو و پول و ماشین و همسر و پرستش طاغوت ها کشیده می شود.

/ 17 نظر / 47 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ترنم باران

لینکت کردم مرسی

selma

سلام شما چرا خیلی وقته آپ نمیکنی؟ نکنه شمام دانشجویی؟[زبان]

آرزو

سلام.ممنونم منم شما رو لینک میکنم

آرزو

سلام.ممنونم منم شما رو لینک میکنم

غم خانه ی داستان عشق

سلام دوست عزیز ... ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ وبلاگ غم خانه ی داستان عشق با داستان های عاشقانه باآخرین دو پست داستان عاشقانه بروز شد ( عشق یا انتخاب ) ( عشق تلخ ) ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ انتخاب وبلاگ برتر یادت نره

شیشوان

سلام وب جالبی دارید من راغب لینک وب با موضوعات مذهبی هستم لذا خوشحال می شوم تبادل لینک داشته باشیم در صورت تمایل اطلاع دهید موفق باشید-یا علی

غم خانه ی داستان عشق

سلام دوست عزیز ❤ وبلاگ غم خانه ی داستان عشق با متن عاشقانه (یادته ...) به روز شد ❤ انتخاب وبلاگ برتر یادت نره ....

ریحانه

سلام ببخشید شمانوشته بودیم مدرسه ی فرزانه میخواستم بدونم مدرسه ی شمادرکدوم شهره؟؟؟ باتشکر